Rodzaje kołków do płyt gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowe to arkuszowy materiał budowlany składający się z dwóch warstw tektury i rdzenia utwardzonego gipsem z wypełniaczami. Materiał jest szeroko stosowany w budownictwie do wyrównywania ścian, tworzenia czy wielopoziomowych sufitów. Popularność materiału wynika z łatwości użytkowania, przystępnej ceny i szybkości instalacji przy pomocy prostych kołków do karton gipsu. 

Jak działają kołki do karton gipsu?

Kołki do karton gipsu są elementami mocującymi osadzonymi w podstawie łożyska wraz ze śrubami blokującymi lub gwoździami utrzymuje konstrukcję. Specyfika pracy takiego okucia znacznie różni się od innych elementów złącznych. Głównym powodem jest konstrukcja tulei, która początkowo ma kształt cylindra. Powierzchnia cylindra pokryta jest kilkoma nacięciami. Podczas dokręcania wycięcia te kurczą się i wyginają, tworząc kilka płatów, dzięki czemu kołek mocno przylega do podłoża. Ponadto na cylindrze zamocowana jest podkładka podtrzymująca z ostrymi występami, zwiększająca siłę mocowania, która dodatkowo wyklucza tzw. przekręcenie się śruby. Więcej na ten temat znajdziesz – Tutaj

Rodzaje kołków do płyt gipsowych

Okucia kołka wykonane są z wysokiej jakości materiałów o dużej wytrzymałości z powłoką antykorozyjną. Wszystkie kołki stosowane do pracy z płytami gipsowo-kartonowymi wykonane są na zasadzie przekładki harpunowej, co zapewnia wytrzymałość i niezawodność mocowania. Zatrzask wykonany jest z metalu i materiałów polimerowych. 

Wśród rodzajów kołków do karton gipsu wyróżniamy: 

  • kołek metalowy – jest to najczęstszy rodzaj łącznika, dzięki któremu elementy konstrukcyjne są mocno zamocowane na pustych fundamentach. Taki kołek składa się z pary elementów. Pierwszym elementem jest metalowa tuleja, element dystansowy, drugim elementem jest śruba lub wkręt z łbem sześciokątnym, którego obrót zmienia konfigurację tulei.
  • kołki nylonowe – kołki te wykonane są ze stali nierdzewnej z  z dodatkiem nylonu. Są one niewrażliwe na korozję, idealnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy od mocowania nie jest wymagana duża wytrzymałość, np. trzeba powiesić na ścianie lekką półkę lub małą szafkę.
  • Kołki polietylenowe – kołki te niestety łatwo ulegają deformacji, ale jednocześnie są lekkie i odporne na korozję oraz mogą być używane w bardzo niskich temperaturach.