Pozyskanie finansowania przedsięwzięć związanych z montażem OZE może wymagać przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej. W jego trakcie specjaliści zajmują się wieloma zagadnieniami, takimi jak poziom termomodernizacji budynku, jakość izolacji termicznej oraz poziom odzyskiwania energii. Takie działania można prowadzić w domach mieszkalnych i przedsiębiorstwach.
Czym jest audyt efektywności energetycznej?
Na audyt efektywności energetycznej składają się różne czynniki, które razem łączą się w rzetelną opinię dotyczącą tego, jakie parametry można poprawić, żeby dom był bardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie generował mniejsze koszty utrzymania. W trakcie audytu sprawdza się szereg rzeczy:
- Rodzaj oświetlenia
- Wydajność falowników w instalacjach PV
- Poziom izolacji termicznej rurociągów i sieci przesyłowych
- Rodzaj urządzeń grzewczych
- Poziom izolacji termicznej elewacji budynku
- Sposoby odzyskiwania energii cieplnej
Do przeprowadzania audytów energetycznych upoważnieni są specjaliści reprezentujący Urząd Dozoru Technicznego. Do ich obowiązków należy skontrolowanie obiektów przeznaczonych do audytu, wykonanie wszystkich niezbędnych pomiarów oraz analiza zebranych danych dotyczących zużycia i ewentualnej produkcji energii elektrycznej. Ocenie podlegają także procedury operacyjne związane z zachowaniem użytkowników sieci energetycznej. Niezbędne jest zidentyfikowanie faktycznego stanu urządzeń i instalacji oraz rozwiązań technicznych.
Skuteczny sposób na obniżenie rachunków – audyt efektywności energetycznej
W wyniku audytu efektywności energetycznej wykazywane są zarówno nieprawidłowości i niedociągnięcia, jak i wskazywane są obszary, które wymagają poprawy. Wykonanie przez przedsiębiorcę audytu w terminie pozwoli mu uniknąć kary finansowej w wysokości do 5% przychodów. Podejmowane podczas modernizacji instalacji elektrycznej decyzje będą świadome i przemyślane, oparte o rzeczową analizę, która wskazuje mocne i słabe strony. Wdrożywszy wskazane rozwiązania, można stworzyć racjonalny i sprawnie działający system zarządzania energią elektryczną, wliczając w to elektryczne źródła ciepła oraz odnawialne źródła energii, co przekłada się na rzeczywiste obniżenie rachunków za prąd.