Oświetlenie w technologii LED zdobywa coraz większą popularność w polskich domach. Przyczynia się do tego zarówno łatwość montażu, stosunkowo niska cena w porównaniu do trwałości i możliwość różnorodnego wykorzystania taśm z diodami LED. Jakie są parametry dostępnych na rynku pasków i taśm, czym różnią się one pomiędzy sobą?
Na co zwrócić uwagę?
Taśma LED w swojej najmniejszej jednostce składa się z trzech diod (producenci oferują diody o różnych poziomach jasności oraz szerokiej palecie kolorów) i opornika zamontowanych na obwodzie drukowanym (tzw. PCB). Najczęściej spotyka się paski nawinięte na rolkę o długości 5 m. Na tej długości można zamontować standardowo 150, 300 lub 600 diod, w zależności od efektu, jaki chce uzyskać użytkownik. Do sprawnego działania taśmy niezbędny jest zasilacz dostosowany do mocy jaką zużywać będzie docelowy układ – głównie od tego zależy bezawaryjne działanie taśmy.
Woda i LED (nie)zawsze dobrana para
Taśmy LED klasyfikuje się także pod względem ich odporności na różne warunki atmosferyczne i tak:
- klasa IP 67 oznacza taśmy zabezpieczone podwójną osłoną silikonową, które świetnie sprawdzą się na zewnątrz budynków, gdzie będą narażone na deszcz i trudne warunki atmosferyczne
- klasa ip 65 oznacza taśmy o podwyższonym stopniu ochrony, które choć nadają się do montażu w łazienkach i pomieszczeniach wilgotnych to nie mogą być narażone na działanie wody
- klasa IP 20 to taśmy przeznaczone wyłącznie do użytku wewnątrz pomieszczeń suchych, nieodporne na warunki atmosferyczne.
Przed wyborem odpowiedniego oświetlenia warto poświęcić czas na zorientowanie się w bogatej ofercie producentów taśm LED, by nie zostać zaskoczonym w sklepie przez mnogość opcji jakie oferuje nam ta technologia.