Raport energetyczny – „Energetyka cieplna w liczbach”

Od blisko kilkudziesięciu lat wyniki badań działalności koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych prezentowane są co roku w specjalnej publikacji Prezesa URE – „Energetyka cieplna w liczbach”. Badania te pozwalają na znajdywanie obszarów, wymagających poprawy efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw, a także na opracowywanie koncepcji zmian korzystnych dla tych podmiotów.

Po co raport energetyczny?
Celem przeprowadzanych badań jest uzyskanie informacji o działalności przedsiębiorstw posiadających koncesje Prezesa URE na działalność w zakresie wytwarzania, przesyłania i dystrybucji oraz obrotu ciepłem, określone w art. 32 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Przy sporządzaniu badania wykorzystywany jest przede wszystkim formularz skupiający się na najbardziej istotnych aspektach działalności ciepłowniczej przedsiębiorstw. W raporcie przedstawiane są zawsze wyniki badań działalności koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych w danym roku – zazwyczaj jest to aż kilkaset podmiotów, posiadających koncesje udzielone przez Prezesa URE.

Najnowsze dane
Na raport energetyczny Prezesa URE z 2017 roku trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy, ale pewne jest, że przedsiębiorstwa ciepłownicze, tak jak w poprzednich latach będą wykazywać dużą różnorodność pod względem form organizacyjno-prawnych czy stopnia zaangażowania w działalność ciepłowniczą. W ubiegłym roku wśród poszczególnych podmiotów odnotowano zróżnicowanie odnośnie wielkości produkcji czy sprzedaży ciepła – tego pozyskiwanego ze źródeł własnych, jak również ciepła kupowanego ze źródeł innych wytwórców i dalej odsprzedawanych.

W 2016 roku odnotowano także wzrost przychodów sektora o ponad 6% przy spadku kosztów o 2,5 %, a wynik finansowy brutto sektora ciepłowniczego wzrósł niemal siedmiokrotnie. W ostatnich latach niewątpliwie koncesjonowane ciepłownictwo zredukowało zatrudnienie o połowę, a podstawowym paliwem wykorzystywany do wytwarzania ciepła był węgiel kamienny. Udział paliw stosowanych w jednostkach wytwórczych stanowiących źródła OZE wyniósł niecałe 8%.