Ekologiczna i ekonomiczna energia dla dużego biznesu, czyli jak wykorzystać panele fotowoltaiczne w przedsiębiorstwie

Energia pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych zyskuje coraz większe grono zwolenników. I trudno się temu dziwić, gdyż to rozwiązanie – jak podkreślają jego twórcy – jest nie tylko trwałe, proste i niezwykle bezpieczne, ale także opłacalne pod względem ekonomicznym. Czy tak jest w rzeczywistości? Rosnące zainteresowanie takim pozyskiwaniem energii wydaje się być dowodem potwierdzającym tę tezę. Tym bardziej, iż jeszcze kilkanaście lat temu takie rozwiązanie było dedykowane przede wszystkim domkom jednorodzinnym, a dzisiaj panele fotowoltaiczne mają swoje zastosowanie także w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

Czy energia z paneli fotowoltaicznych to dobre rozwiązanie dla biznesu?
Nie ulega wątpliwości, iż świat coraz bardziej interesuje się proekologicznymi rozwiązaniami. Podobnie jest w świecie biznesu, który – oprócz ukierunkowania na zysk – stara się także wychodzić naprzeciw potrzebom środowiska naturalnego. Dlatego też coraz więcej dużych firm interesuje się tak zwaną „energią ze słońca”. I tutaj można postawić pytanie – czy jest to dobre rozwiązanie dla dużego biznesu? Spójrzmy na podstawowe cechy tak uzyskiwanej energii:

  • długa żywotność (panele fotowoltaiczne nie posiadają skomplikowanych mechanizmów, które mogłyby ulec zniszczeniu),
  • trwałość (materiały służące do wykonania instalacji są odporne na warunki atmosferyczne),
  • ekologia („energia ze słońca” nie wytwarza szkodliwych substancji),
  • skuteczne zabezpieczenie przed podwyżkami tradycyjnej energii.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż panele fotowoltaiczne są bardzo uniwersalne (mogą być zamontowane na każdym rodzaju dachu), a ich obsługa jest w pełni zautomatyzowana i nie wymaga żadnych działań ze strony użytkownika. Zatem czy takie rozwiązanie posiada jakieś wady? Otóż za pewien mankament można uznać niewystarczające nasłonecznienie oraz konieczność regularnego czyszczenia instalacji. Biorąc jednakże pod uwagę wszystkie plusy i minusy, to trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż każde przedsiębiorstwo powinno przynajmniej rozważyć zamontowanie na terenie firmy prywatnej elektrowni słonecznej.

Czy słoneczna energia dla dużego biznesu jest opłacalna? Rozważając zamontowanie paneli fotowoltaicznych każdy przedsiębiorca zapewne zada pytanie – czy jest to opłacalne pod względem ekonomicznym? W tym przypadku warto spojrzeć na to zagadnienie z kilku perspektyw. Po pierwsze „energia ze słońca” jest bezpłatna, więc im jest jej więcej, tym rachunki za prąd mogą być zdecydowanie mniejsze. Do tego dochodzi większa kontrola nad poziomem kosztów, co wiąże się ze swego rodzaju bezpieczeństwem. A produkowanie energii na własny użytek pozwala uniezależnić się od standardowych zakładów energetycznych.

Jednak to nie wszystko. Przedsiębiorstwo wytwarzające nadwyżkę energii słonecznej (której nie jest w stanie spożytkować) może ją odsprzedać do sieci energetycznych. W tym przypadku można mówić o podwójnym zysku. Jednak wielu przedsiębiorców na pewno zastanowi się nad jedną z podstawowych kwestii – czy zamontowanie paneli fotowoltaicznych jest drogie? Jeszcze niedawno ta technologia uchodziła za bardzo kosztowną. Dzisiaj – ze względu na jej rozwój – staje się coraz bardziej przystępna cenowo. I co warte podkreślenia – na ten cel można uzyskać niezwykle korzystne dofinansowanie oraz środki pieniężne z funduszy Unii Europejskiej.

Panele fotowoltaiczne to niewątpliwie ciekawa propozycja dla biznesu. Na pewno nie będzie to rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa, gdyż biznes charakteryzuje się dużą różnorodnością. Jednak, jak podkreślają badania i statystyki jest to rozwiązanie przyszłości, które może zrewolucjonizować spojrzenie na energię elektryczną.