Jak zmienić dostawcę prądu? Prawa odbiorcy końcowego

Przesył energii to system, który składa się ze wzajemnie połączonych ze sobą segmentów. W polskich warunkach można wyróżnić cztery działy odpowiadające za budowanie i zarządzanie rynkiem energetycznym. Są to segmenty związane z wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją oraz sprzedażą, czyli obrotem. Funkcjonowanie rynku uzależnione jest od prawidłowego współdziałania wszystkich gałęzi. Jak zmienić dostawcę prądu dla domu?

Miejsce odbiorcy w systemie

Korzystanie z trzech segmentów, czyli wytwarzania, przesyłu i dystrybucji jest narzucone odbiorcy końcowemu w sposób odgórny. Odbiorcy często zastanawiają się jak zmienić dostawcę prądu. Odpowiedź może zaskakiwać. Nie istnieje bowiem możliwość zmiany dystrybutora prądu. Nie oznacza to jednak, że klient skazany jest na dotychczasową sytuację. Odbiorca ma bowiem możliwość zmiany sprzedawcy. Pojęcie to często bywa mylnie utożsamiane z dystrybutorem. Sprzedawca, czyli podmiot zajmujący się obrotem energią elektryczną nie musi być jej dostawcą. Dystrybutor to bowiem organ, który na danym obszarze zapewnia infrastrukturę przesyłową. Na danym terytorium funkcjonuje jeden dostawca, a korzystanie z jego usług jest zdeterminowane lokalizacją zamieszkania odbiorców. Sprzedawca prądu wykupuje możliwość korzystania z infrastruktury dystrybutora i zapewnia możliwość sprzedaży energii swojemu klientowi. Odbiorca zatem zajmuje ostatnie miejsce w systemie obrotu energią elektryczną, dlatego często bywa określany przymiotnikiem „końcowy”. 

Prawa odbiorcy

Odbiorca nie ma zatem możliwości zmiany dostawcy prądu. Na mocy reformy Prawa Energetycznego i rynku obrotu prądem, jaka miała miejsce 1 lipca 2007 roku, odbiorca może wybrać sobie sprzedawcę energii, bez względu na lokalizację zamieszkania. Osoby, które po wejściu zmian nie dokonały zmian i nie podpisały nowej umowy, obligatoryjnie pozostały u dotychczasowego sprzedawcy, a więc firmy będącej jednocześnie dostawcą. Na rynku obrotu energią czynnie funkcjonuje kilkaset firm zajmujących się sprzedażą prądu. W rzeczywistości sytuacja wygląda jednak tak, że liczących się przedsiębiorstw jest ok. czterdziestu. Warto również wiedzieć, że mimo zmiany operatora, czyli sprzedawcy energii, wciąż będziemy opłacać dostawcę, który zarządza infrastrukturą.