Polski rynek, a audyt efektywności energetycznej

Polski rynek energetyczny charakteryzuje stale rosnący popyt na prąd oraz zwiększone jego zużycie. W związku z wciąż rosnącym zużyciem zostały opracowane plany, których zadaniem jest szukanie dróg do racjonalnego pożytkowania energii elektrycznej. 20 maja 2016 roku została opracowana Ustawa o Energetycznej Efektywności, która nakłada obowiązek dążenia do zoptymalizowania zużycia prądu i szukania rozwiązań modernizacyjnych, które przyczynią się do jego oszczędności. Zgodnie z literą prawa, każde duże przedsiębiorstwo zobligowane jest, by przeprowadzać tzw. audyt efektywności energetycznej.

Obowiązki placówek sektora publicznego
Uchwała z maja 2016 roku weszła w życie z dniem 1 października 2016 r. Jej treść obliguje wszystkie jednostki sektora publicznego do aktywnego i realnego przyłączenia się do postanowień Krajowego Planu Działań Dotyczącego Efektywności Energetycznej. Obliguje on wszystkie placówki sektora publicznego do wdrażania i finansowania procesów modernizacyjnych, które przełożą się na zwiększenie poziomu efektywności energetycznej. Głównym założeniem jest dążenie do wyeliminowania strat energii elektrycznej i jednoczesnego zmniejszenia zbędnego jej zużycia. Placówki sektora publicznego zobowiązane są przede wszystkim do zakupu urządzeń, instalacji i pojazdów jedynie tych, które charakteryzują się niskim zużyciem energii. Obowiązek dotyczy również wdrożenia założeń systemu zarządzania środowiskowego EMAS. Założeniem ustawy jest wymuszenie na sektorze publicznym funkcjonowania na zasadzie wzorca energooszczędności.

Obowiązki przedsiębiorców prywatnych
Na dużych przedsiębiorcach prywatnych ciąży z kolei audyt efektywności energetycznej, który musi być przeprowadzony przez podmiot posiadający specjalne uprawnienia i nie będący jednocześnie związany zawodowo z firmą poddaną kontroli. Audyt polega na szczegółowych badaniach i pomiarach, które mają ukazać bieżące zapotrzebowanie oraz zużycie energii elektrycznej, wychwycenie ewentualnych luk w zastosowanych technologiach i podjęcia kroków, które przełożą się na oszczędność energetyczną.