Każde gospodarstwo domowe do niezbędnego funkcjonowania potrzebuje energii elektrycznej. W ofercie dla odbiorców indywidualnych w Polsce dostępne są najczęściej dwie podstawowe taryfy G11 oraz G12. Warto więc wiedzieć czym się różnią i która z nich będzie odpowiednim wyborem dla naszego gospodarstwa, co przełoży się na niższe rachunki za prąd.
Taryfa jednostrefowa G11
Taryfa G11 to najczęściej wybierana i uniwersalna taryfa dla standardowego odbiorcy w Polsce. Decydując się na taryfę G11 zwaną również taryfą uniwersalną, jednostrefową oraz całodobową, pobór energii bez względu na godzinę czy też dzień tygodnia, cechować będzie się stałą opłatą za każdą kilowatogodzinę (kWh). Większość osób myśli, że taryfa G11 jest przeznaczone tylko dla indywidualnych odbiorców, natomiast z taryfy tej korzystają także między innymi akademiki, domy dziecka oraz hospicja.
Taryfa dwustrefowa G12
Taryfa G12 jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które najwięcej prądu zużywają w nocy. Cechą tej taryfy są różne opłaty za kWh w zależności od pory dnia. Taryfa G12 polegająca na rozliczeniu dwustrefowym, charakteryzuje się niższą stawką taryfową przez 10 godzin w ciągu doby, natomiast droższa stawka obowiązuje przez pozostałe 14 godzin. Zaoszczędzić możemy w godzinach poza szczytowych czyli w nocy od godziny 22:00 do 06:00 oraz w ciągu dnia między 13:00 – 15:00. Wyższe stawki natomiast obowiązują w ciągu dnia, który jest podzielony na tak zwany szczyt przedpołudniowy oraz szczyt popołudniowy. Dokładne godziny, w których obowiązują strefy czasowe są ustalone przez sprzedawcę prądu.
W zależności od dostawcy prądu, ceny za zużytą kilowatogodzinę mogą się różnić. Zmieniając sprzedawcę prądu możemy zaoszczędzić nawet do 30% na rachunku za energię elektryczną. Rynek energii pozwala na zmianę dostawcy prądu w zależności od naszych preferencji. Dobrą wiadomością jest również fakt, że taka zmiana nie wiąże się przeważnie z dodatkowymi kosztami.