Metody komunikacji bezprzewodowej do sterowania oświetleniem inteligentnym

Na rynku dostępne są różne inteligentne źródła światła. Możliwości sterowania takim systemem determinuje sposób komunikacji bezprzewodowej, oparty na najpopularniejszych standardach sieciowych. Jakie technologie najczęściej wykorzystywane są do obsługi inteligentnego oświetlenia?

Inteligentne oświetlenie wykorzystujące podczerwień

Jednym z najprostszych i najtańszych form komunikacji bezprzewodowej jest zastosowanie podczerwieni. Inteligentne oświetlenie może być w ten sposób obsługiwane na stosunkowo niedużej odległości, zwykle nieprzekraczającej kilku metrów. Do sterowania bezprzewodowego służy specjalny pilot, jednak światło może być kontrolowane także smartfonem wyposażonym w nadajnik podczerwieni. Pilot musi być ukierunkowany bezpośrednio na odbiornik, bez żadnych przeszkód na drodze komunikacji. System ten pozwala na sterowanie wyłącznie jednym urządzeniem naraz, w układzie jeden na jeden.

Źródła światła obsługiwane przez standard Bluetooth

Inteligentne oświetlenie

Technologia Bluetooth daje możliwość bezprzewodowej komunikacji na odległość nawet stu metrów. Inteligentne oświetlenie sterowane może być za pomocą dedykowanego pilota bądź też urządzenia wyposażonego w funkcję Bluetooth oraz obsługującego odpowiednią aplikację – np. komputera, smartfona czy tabletu. System może być obsługiwany niezależnie od położenia względem odbiornika, ale źródła światła muszą znajdować się w jego zasięgu. Do przeszkód nie należą nawet większe obiekty czy ściany. Bluetooth pozwala na sterowanie kilkoma urządzeniami równocześnie.

Inteligentne oświetlenie sterowane radiowo

Dostępne technologie sterowania radiowego (np. Wi-Fi) mają bardzo duży zasięg i pozwalają na obsługę większej liczby źródeł światła. Komunikacja odbywa się poprzez połączenie z internetem, dzięki czemu może być przeprowadzana z dowolnego miejsca z dostępem do sieci. System zwykle wykorzystuje kontroler centralny do sterowania inteligentnym oświetleniem, zintegrowany także z innymi urządzeniami domowymi – np. czujnikami ruchu, żaluzjami czy drzwiami garażowymi.