Dofinansowania na fotowoltaikę od a do z

Fotowoltaika ma bardzo wiele zalet, dlatego też z jej olbrzymiego potencjału korzysta coraz więcej rodzin i firm. Niestety dla wielu osób koszty początkowe inwestycji, mogą okazać się bardzo dużą przeszkodą. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzą specjalne programy regionalne, rządowe i unijne. Mowa tutaj oczywiście o dofinansowaniach na fotowoltaikę, dzięki którym można znacząco zredukować koszty poniesione przez inwestora.

W jaki sposób uzyskać dotacje na fotowoltaikę?

Osoby, które są zainteresowanie otrzymaniem dotacji na fotowoltaikę powinny w pierwszej kolejności skupić się na dotacjach, które przyznawane są na szczeblu regionalnym. W większości sytuacji oprócz wypełnienia stosownego wniosku, niezbędne jest przesłanie projektu instalacji fotowoltaicznej oraz certyfikatów. Przy niektórych programach niezbędne jest również specjalne poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Jakie wytyczne powinien spełniać projekt?

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien zawierać nie tylko sam schemat i opis, ale również wymienione poszczególne parametry techniczne, kosztorys całej inwestycji oraz licznik wytworzonej energii. Pamiętać należy o tym, że projekt mogą wykonać jedynie te osoby, które posiadają stosowne kwalifikacje. Jeżeli projekt wykona się samodzielnie, to najprawdopodobniej wniosek zostanie odrzucony.

O czym należy pamiętać?

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie na fotowoltaikę (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dotacje) warto dokładnie sprawdzić, które instytucje w naszym rejonie prowadzą dotację na fotowoltaikę i oczywiście jaki jest zakres dofinansowania. Lokalne programy najłatwiej sprawdzić w urzędzie miasta albo w urzędzie gminy. W dużej mierze to właśnie lokalne programy są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów. Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale dofinansowanie można otrzymać nie tylko na panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, ale również na elektrownie wiatrowe.