Obecnie wiele wątpliwości może budzić terminologia związana z dostawą energii elektrycznej. W końcu coraz częściej słyszymy o dostawcach prądu, możliwości zmiany sprzedawcy prądu, a także o dystrybutorze prądu. Słuchając tego wszystkiego, można mieć wątpliwości kto jest kim, a także co tak właściwie należy zrobić, aby energia dla domu była tańsza.
Dostawca prądu, czyli dystrybutor
Na początku warto wyjaśnić sobie jedną rzecz. Mianowicie dostawcy prądu są tym samym, co dystrybutorzy prądu. Dokładniej mówiąc, jest to Operator Systemu Dystrybucyjnego. Jego obszarem odpowiedzialności jest przede wszystkim infrastruktura, która służy do dostarczania energii elektrycznej. Sprawdź taką propozycję.
Zazwyczaj na danym obszarze to właśnie OSD jest odpowiedzialny za infrastrukturę elektroenergetyczną, jej sprawność oraz właściwe działanie. Dystrybutora prądu nie można zmienić w przeciwieństwie do sprzedawcy prądu. Trzeba wiedzieć, że dostawca prądu może być także jego sprzedawcą i bardzo często zdarza się, że tak właśnie jest. Szczególnie widoczne bywa to w sytuacjach, kiedy nawiązuje się współpracę z nowym sprzedawcą prądu.
Wówczas sprzedawca się zmienia, a dotychczasowy sprzedawca i dostawca, na mocy rozwiązania umowy i podpisania kolejnej staje się już tylko dystrybutorem prądu. Jeżeli naszym sprzedawcą prądu był dotychczas jeszcze inny sprzedawca, o jego zmianie należy poinformować o jego zmianie.
Sprzedawca prądu
Sprzedawca prądu to po prostu jednostka, która wykorzystywany przez nas prąd po prostu nam sprzedaje, czyli rozlicza nas z niego. Kto jest sprzedawcą prądu? Jest to podmiot, który zawarł odpowiednią umowę kontraktową, albo zakupił energię elektryczną od wytwórcy prądu.
Warto wiedzieć że, aby dany podmiot mógł handlować energią, nie musi posiadać własnej sieci dystrybucyjnej, a korzystać z tej należącej do OSD. Zatem można śmiało porównywać oferty różnych dostawców prądu, bez względu na to, kto dostarcza nam prąd.
Dzięki temu może okazać się, że zaoszczędzenie na rachunkach za prąd jest możliwe.