Wykorzystywana w Polsce energia elektryczna pochodzi przede wszystkim z elektrowni, elektrociepłowni oraz z odnawialnych źródeł energii. Wszystkich dystrybutorów można podzielić na jednostki handlujące energią oraz jednostki zajmujące się transportem sieciami dystrybucyjnymi.
Jak w Polsce dzieli się rynek energii elektrycznej?
Polski rynek energetyczny https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/rynek-energii-w-polsce można podzielić na dwa segmenty – rynek hurtowy oraz rynek detaliczny.
Rynek hurtowy swoje funkcjonowanie opiera przede wszystkim na paliwach konwencjonalnych (węgiel kamienny i brunatny) oraz na odnawialnych źródłach energii. Wytwórcy energii elektrycznej sprzedają ją w ramach rynków regulowanych – w tym przypadku najistotniejsze znaczenie ma giełda energii oraz sprzedaż do przedsiębiorstw.
Rynek detaliczny obejmuje odbiorców końcowych energii oraz przedsiębiorstwa zajmujące się zarządzaniem siecią dystrybucyjną. W przypadku rynku detalicznego niezwykle istotne znaczenie ma IRiESD (Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej), zawierająca ogrom zasad dotyczących szeroko rozumianego funkcjonowania rynku detalicznego energii elektrycznej.
Wytwórcy energii elektrycznej na polskim rynku
Jeżeli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej na polskim rynku, to pochodzi ona zarówno z dużych elektrowni, jak i niewielkich gospodarstw domowych, pod warunkiem, że zostały wyposażone w odpowiednie sieci wytwórcze.
Największy udział w polskim rynku energetycznym niezmiennie od wielu lat mają elektrownie na węglu kamiennym. Znacznie mniejszy udział mają elektrownie na węglu brunatnym oraz elektrownie wiatrowe, gazowe i przemysłowe. Na dzień dzisiejszych najmniejszy udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce mają elektrownie zawodowe wodne oraz inne elektrownie OZE.
Dystrybucja energii elektrycznej do klienta odbywa się na dwa sposoby:
– liniami wysokiego napięcia (220 kV lub 400 kV), które przesyłają energię bezpośrednio od wytwórców;
– liniami średniego napięcia i niskiego napięcia (110 kV – kV), które przesyłają energie bezpośrednio do ostatecznego odbiorcy.
W Polsce zdecydowana większość spółek zajmujących się wytwarzaniem i obrotem energii elektrycznej funkcjonuje na zasadach konkurencji. W przypadku działalności sieciowej panuje naturalny monopol.