Mydło potasowe, choć znane głównie ze swoich właściwości kosmetyczno-higienicznych, jest używane i cenione przez wielu ogrodników i rolników do chronienia upraw przed szkodnikami. Szczególnie skuteczne w takich warunkach jest szare mydło z dodatkiem czosnku, którego zapach skutecznie odstrasza każdego owada. Jednak szare mydło ma też wiele innych, równie praktycznych właściwości, wykorzystywanych na terenach uprawnych. W jaki sposób można użyć mydła szarego w rolnictwie i ogrodnictwie?
Właściwości lecznicze i wspomaganie środków chemicznych
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pokrycie roślin mydłem potasowym skutecznie leczy ją z najróżniejszych chorób. Bakterie i grzyby nie lubią szarego mydła tak bardzo jak szkodniki, dlatego warto stosować je nawet u roślin, które nie muszą się obawiać o atak owadów. Warto też wspomnieć o tym, że mydło potasowe przedłuża i poprawia działanie wszelkich środków chemicznych stosowanych do ochrony roślin. Szare mydło tworzy błonkę na powierzchni roślin uprawnych, dzięki czemu oprysk znacznie łatwiej się wchłania, a jego efekt utrzymuje się przez dłuższy czas. Ten sam skutek można uzyskać poprzez zmieszanie szarego mydła z używanym preparatem chemicznym, a dzięki temu jak łatwo się ono rozpuszcza, taki zabieg nie będzie stanowił żadnego problemu.
Użycie poza ochroną roślin
Ogrodnicy i rolnicy również używają mydła potasowego na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest konserwacja narzędzi używanych na polu uprawnym. Dzięki temu, że mydło powstało przede wszystkim w celu utrzymywania higieny idealnie nadaje się ono do czyszczenia wszelkiego rodzaju materiałów i stopów. Najciekawszą cechą szarego mydła jest jednak to, że odstrasza ono także większe zwierzęta, takie jak dziki lub sarny. Nie zadziała to na każdego osobnika, jednak w większości przypadków przywiązane do gałęzi drzew mydło potasowe powstrzyma dzikie zwierze przed zdemolowaniem ogrodu lub wtargnięciem na podwórko. Oczywiście szare mydło ma także szereg innych praktycznych właściwości.