Jak budować wrażenie przytulności w pomieszczeniu dzięki oświetleniu?

Wybierając oświetlenie do domu zwykle mamy świadomość tego, że ma ono kluczowe znaczenie dla kreowania atmosfery charakterystycznej dla kolejnych pomieszczeń. Odpowiednio dobrane oprawy oświetleniowe mogą stworzyć surowy gabinet, w którym każdy czuje się niepewnie, funkcjonalną kuchnię, która już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie pomieszczenia przede wszystkim praktycznego, a także przytulny salon lub pokój dziecięcy. To właśnie na przytulności wnętrza zależy nam zwykle najbardziej i nie ma tu znaczenia to, czy mieszkamy w dużym domu, czy w niewielkim mieszkaniu. Czas więc zastanowić się, jak wybrać oświetlenie do domu, aby osiągnąć ten cel.

Wnętrze przytulne, czyli jakie?

Przytulność to jeden z tych terminów, który każdy z nas opisuje nieco inaczej. Wiadomo jednak, że można o niej mówić, gdy przestrzeń może być użytkowana w komfortowy sposób. Na przytulność składa się więc nie tylko funkcjonalność pomieszczenia, ale i panująca w nim atmosfera. Mamy z nią do czynienia przede wszystkim wtedy, gdy nie mamy żadnych wątpliwości, co do tego, że właśnie znaleźliśmy się w pomieszczeniu, w którym chcemy spędzić możliwie jak najwięcej czasu.

Idealne oświetlenie w przytulnym wnętrzu

Samo oświetlenie z pewnością nie przesądzi o panującym w danym pomieszczeniu wrażeniu przytulności. Jego odpowiedni dobór pomoże jednak w jego budowie. Dziś zwykle projektanci wnętrz zwracają uwagę na to, że mniej znaczy więcej, nic więc dziwnego, że maksyma ta odnosi się także do oświetlenia do domu. Minimalistyczny ascetyzm może się wydawać zaprzeczeniem przytulności, tymczasem wrażenie, jakie tworzy, jest w stanie zaimponować nawet bardzo wymagającym domownikom. Doskonałym przykładem może być w tym kontekście choćby prosta lampa zwłaszcza, jeśli nie ma nadmiernych dekoracji. Taka lampa wykorzystuje jedynie samo światło – jego barwę i natężenie – do budowania atmosfery. Efekt jest niesamowity. Pomieszczenie sprawia wrażenie zachęcającego do przebywania w nim, a jednocześnie nie przytłacza przepychem.

Po jakie materiały sięgać wybierając oświetlenie?

Nie tylko brak ozdób i odpowiedni dobór barwy i natężenia światła mogą sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Planując osiągnąć ten cel warto zastanowić się również nad tym, z jakich materiałów powinny być wykonywane lampy stojące i wiszące, żyrandole i inne oprawy oświetleniowe. Współcześnie możemy mówić nie tylko o modzie na minimalizm, ale również – na naturalność, nic więc dziwnego, że zachwycają lampy z drewna, piękne szklane oprawy, wypolerowany metal i tkaniny abażurów. W przypadku tych ostatnich możemy mówić o rozwiązaniach przeżywających swoisty renesans. Nie tylko zmiękczają światło, ale również pozwalają na jego rozproszenie, co wycisza i sprzyja relaksowi.

A może czas na ściemniacz?

W przytulnym wnętrzu domownicy powinni mieć możliwość regulowania światła tak, aby można było dostosować je do ich zmieniających się potrzeb. Dziś jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki praktycznym ściemniaczom. Oświetlenie z ich użyciem może być bardziej lub mniej intensywne, w zależności od potrzeb, to zaś pozwala zmniejszyć liczbę zastosowanych w domu opraw bez straty dla komfortu wypoczywania.

Przykłady omawianego oświetlenia do domu znajdziesz tutaj: https://witek.pl/oswietlenie/