Oświetlenie w kuchni ma istotne znaczenie, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu spędza się dużą część dnia, przygotowując posiłki i spędzając czas z rodziną. Dlaczego oświetlenie ma wpływ na wygodę i ergonomię kuchni i sprawia, że domowe obowiązki stają się przyjemnością. Jak dobrać właściwe oświetlenie do kuchni i czy lepiej wybrać jedną lampę, czy kilka mniejszych punktów oświetlenia?
Oświetlenie w kuchni – jak wybrać właściwe?
Podczas projektowania oświetlenia w kuchni warto pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza z nich odnosi się do podzielenia kuchni na strefy i dobrania do niej odpowiednich rodzajów oświetlenia. I tak:
- Oświetlenie centralne, czyli ogólne powinno znajdować się w centralnym miejscu kuchni;
- Oświetlenie zadaniowe, czyli oświetlenie szafek kuchennych i miejsca przygotowywania potraw powinno być wybrane w taki sposób aby pozwalało swobodnie korzystać z kuchni;
- Oświetlenie dekoracyjne, czyli pozostałe lampy i lampki, które pełnią funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu, również powinny znaleźć się w aranżacji kuchni.
Oświetlenie w kuchni – jedna lampa czy wiele?
Wiele osób decyduje się na jeden rodzaj oświetlenia w kuchni – np. główne oświetlenie sufitowe w postaci lampy, co jest jednak błędem, ponieważ w innych częściach kuchni również ważne jest zadbanie o właściwe oświetlenie. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy gdy kuchnia jest dosyć przyciemniona ze względu na lokalizację budynku lub jest to np. mały aneks kuchenny, do którego dociera niewielka ilość światła, lub nawet nie ma w nim okna. Wówczas dodatkowo, do głównego oświetlenia warto dołożyć jeszcze inne lampy, znajdujące się w paru punktach świetlnych, które umożliwiają swobodne korzystanie z kuchni. Mogą to być również lampki LED, reflektory halogenowe lub wbudowane listwy sufitowe z efektownym podświetleniem.
Dobre oświetlenie w kuchni pozwala nie tylko komfortowo korzystać z tej przestrzeni, ale wpływa też na atmosferę w pomieszczeniu. Dlatego warto rozważyć wybór ciepłego lub zimnego światła do kuchni – zależnie od warunków, które panują we wnętrzu.