Efektywność energetyczna jest ważnym wskaźnikiem paneli słonecznych. Na przykład pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne może przy słonecznej pogodzie wyprodukować tyle energii, że wystarczy do naładowania latarki kieszonkowej. Dlatego, jeśli chodzi o poważniejszą produkcję energii, ogniwa fotowoltaiczne są zwykle łączone w łańcuchy (połączenie równoległe w celu zwiększenia napięcia, połączenie szeregowe w celu zwiększenia prądu). Ich liczba i struktura w dużej mierze decydują o efektywności energetycznej paneli.
Czynniki wpływające na efektywność energetyczną
Dodatkowo na efektywność energetyczną paneli słonecznych wpływają takie czynniki jak:
- Moc strumienia świetlnego;
- Kąt padania światła słonecznego;
- Prawidłowy dobór rezystancji obciążenia;
- Temperatura otaczającego powietrza oraz temperatura samego panelu;
- Brak lub obecność powłoki antyrefleksyjnej na elementach.
Na przykład ogniwo słoneczne i sam panel stopniowo nagrzewają się podczas pracy. Część energii, która nie jest wykorzystywana do wytworzenia prądu elektrycznego, zamienia się w ciepło. Dlatego temperatura powierzchni płyty może często osiągać wartości przekraczające 50 ºC. Jednak im wyższa temperatura powierzchni, tym gorsza wydajność ogniwa fotowoltaicznego. Oznacza to, że ten sam panel działa inaczej przy różnej pogodzie — mniej wydajnie w upały, bardziej wydajnie w mrozy, a z maksymalną wydajnością w słoneczny, mroźny dzień. Zagadnienie efektywności energetycznej szerzej omówione jest w artykule pod adresem https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/poprawa-efektywnosci-energetycznej-szansa-na-zwiekszenie-konkurencyjnosci-przedsiebiorstwa.
Gdzie stosowane są panele słoneczne?
Wraz z postępem technologicznym poprawia się także energia słoneczna. Panele słoneczne stają się coraz tańsze i bardziej wydajne, powstają nowe rozwiązania inżynieryjne i rozszerza się pole ich zastosowania. Z paneli słonecznych tworzone są całe elektrownie słoneczne, które mogą produkować energię elektryczną na dużą skalę. Dlatego panele słoneczne są dziś wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w przemyśle, rolnictwie, przemyśle kosmicznym i drogownictwie.
Energia słoneczna jest wykorzystywana do oświetlenia ulic, samochodów elektrycznych, motorówek elektrycznych i innych form transportu, w prywatnych gospodarstwach domowych, w smartfonach i różnych gadżetach, w zabawkach dla dzieci, a nawet w urządzeniach do grillowania. Wydaje się jednak, że to nie jest limit, a zastosowania paneli słonecznych będą wciąż rosły i stawały się coraz bardziej powszechne w naszym życiu.