Pestycydy to chemiczne środki ochrony roślin powszechnie stosowane w ogrodnictwie i rolnictwie. Należą do nich m.in. herbicydy, które zabezpieczają uprawy przed chwastami. Te chwastobójcze substancje dzielimy na herbicydy selektywne, czyli środki o wybiórczym działaniu oraz nieselektywne, służące do zwalczania większości gatunków roślin.
Na czym polega działanie nieselektywnych środków chwastobójczych?
Herbicydy totalne (nieselektywne) działają układowo, niszcząc chwasty od środka. Substancje w nich zawarte są wchłaniane przez liście i pędy rośliny, a następnie docierają do jej części podziemnych, czyli korzeni i rozłogów. Powoduje to zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów, a w rezultacie całkowite ich zamieranie. Po tygodniu od wykonania zabiegu przy użyciu tego rodzaju pestycydów powinny pojawić się pierwsze objawy tj. żółknięcie i więdnięcie roślin. Odpowiednie nasłonecznienie oraz wysoka temperatura i wilgotności powietrza mogą przyspieszyć działanie tych środków.
Na jakie rośliny działają herbicydy o działaniu totalnym?
W zależności od rodzaju uprawy, przeznaczenia terenu lub stanu zachwaszczenia należy dobrać odpowiedni rodzaj i postać herbicydu. Herbicydy totalne niszczą wszystkie rośliny, zarówno jednoliścienne, czyli trawy, jak i dwuliścienne. Najskuteczniej działają jednak na chwasty jednoroczne. Likwidują one bardzo trudne w zwalczaniu gatunki, takie jak mak polny, owies głuchy, przetaczniki czy mlecz polny. Do najpowszechniej stosowanych herbicydów totalnych zalicza się glifosaty, które zaburzają proces syntezy białek u zwalczanych roślin.