Klosze do lamp wiszących jako element aranżacji wnętrza

Klosze do lamp wiszących są dla wnętrza tym, czym dla stylizacji ubioru człowieka są dodatki. Najpiękniejszy strój straci na wyglądzie ogólnym w zestawieniu ze źle dobranym kolorystycznie czy materiałowo kapeluszem. Podobnie jest z wnętrzami – klosz do lampy może zdobić, ale także może być błędem aranżacyjnym.

Klosze czy abażury

Nazewnictwo akcesoriów stosowanych do osłaniania źródeł światła związane jest głównie z dwoma pojęciami: klosze i abażury. Czy klosze do lamp wiszących to coś innego niż abażury do tychże lamp? Jeszcze do niedawna wyraźnie oddzielano te dwa rodzaje artykułów. Za klosze uważano osłony wykonane ze szkła, montowane za pomocą gwintów czy zatrzasków. Świat abażurów, to osłony z tkanin lub papieru przeznaczone dla lamp stojących. Obecne taki podział nie ma zastosowania. Klosze ze szkła mają zastosowanie w żyrandolach i w lampach stojących, podobnie jak zakładane na żarówkę abażury, które świetnie osłaniają każdy rodzaj źródła światła.

Jaki klosz wybrać

Do produkcji osłon oświetleniowych używa się tkanin, szkła, kryształu, betonu, ceramiki, papieru, skóry, drewna, metalu, tworzyw sztucznych – właściwie każdy surowiec sprawdzi się w roli klosza do lamp wiszących. Ważne jest, aby bliskość żarówki, która emituje znaczne ilości ciepła, nie wywołała pożaru.

Dobór materiału, wielkości klosza, koloru i kształtu to decyzja indywidualna. Warto pamiętać, że klosz na lampie „robi” wnętrze. Jednak nie musi to być powód do szczególnego stresu – jeśli zakup okaże się nietrafiony, to zawsze można wymienić stary, brzydki klosz na nowy.