Przedsiębiorcy dwoją się i troją, szukając gdzie się da oszczędności, jednakże niewielu z nich interesuje się czymś takim jak kompensacja mocy biernej. W związku z tym duży odsetek właścicieli firm płaci nieświadomie za pobór mocy biernej, która tak naprawdę nie jest przetwarzana na pracę urządzeń elektrycznych. Jest to zaś niepotrzebny i do tego niemały wydatek, liczony w setkach złotych. Czym zatem jest moc bierna i jak zoptymalizować koszty?
Co z tą mocą bierną?
W przypadku obwodów prądu trójfazowego wyróżnia się dwa rodzaje mocy – czynną i bierną. Ta pierwsza przetwarzana jest na użyteczną pracę urządzeń elektrycznych, a moc bierna pulsuje między dostawcą a odbiorca prądu i nie jest zamieniania na inny rodzaj energii. Z kolei moc bierną dzieli się jeszcze na dwa typy, a mianowicie na moc bierną indukcyjną i moc bierną pojemnościową. W skrócie chodzi o moc pobraną i moc oddaną. Jest jeszcze moc pozorna, czyli geometryczna suma mocy czynnej i biernej. Mówiąc o mocy biernej pobranej, chodzi o urządzenia, gdzie zachodzi zjawisko indukcji. Natomiast moc bierna pojemnościowa dotyczy kondensatorów i długich linii kablowych, gdzie znajdują się elementy pojemnościowe.
Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że dostawcy prądu w celu zrekompensowania sobie strat wynikających z przesyłu energii biernej, wprowadzili współczynnik mocy tg, w przypadku którego tolerowana wartość waha się między 0,2 a 0,4. Jeśli jednak dojdzie do ponadumownego poboru mocy biernej, przedsiębiorca musi liczyć się z naliczeniem dodatkowych kosztów z tego tytułu. Takim oto sposobem na każdej fakturze mogą widnieć dodatkowe opłaty, które opiewają na niemałe kwoty.
Kompensacja mocy biernej – dla kogo polecane jest takie rozwiązanie?
W celu zredukowania poboru mocy biernej, co skutkuje obniżeniem rachunków za prąd, warto zainwestować w odpowiedni układ kompensacji. Może to być kompensacja mocy biernej bateriami SN, maszyną synchroniczną, bateriami kondensatorów nn czy też kompensacja indywidualna. Rozwiązanie to jest polecane szczególnie właścicielom piekarni, domów towarowych, tartaków, dużych stacji paliw, budynków ogrzewanych popami ciepła, zakładów obróbki metali czy dużych chłodni.