Każdy człowiek staje czasem przed problemem braku odpowiedniej długości przewodu do podłączenia urządzenia elektrycznego. Może to być spowodowane brakiem gniazdek w pomieszczeniu lub odległymi lokalizacjami. Jak wybrać przedłużacz, aby można było go bez problemu podłączyć i aby urządzenie działało?
Podstawowe kryteria doboru przedłużacza
Przed zakupem przedłużacza należy ustalić, do czego będzie on potrzebny. Jednocześnie należy ustalić jakie urządzenia i w jakiej ilości trzeba podłączać, zmierzyć odległość od urządzenia do gniazda.
Istnieje szereg innych aspektów charakteryzujących ten produkt. To uziemienie styków, możliwość ochrony przepięciowej, ochrona przed zakłóceniami i impulsami wysokiej częstotliwości, obecność osłon ochronnych, przycisków lub złączy USB. Należy zwrócić uwagę na sposób mocowania do powierzchni, wzór i kolor produktu.
Właściwości ochronne
Do podłączenia elektroniki użytkowej — komputerów, telewizorów, itp. stosuje się filtry przeciwprzepięciowe, które są w stanie blokować zakłócenia o wysokiej częstotliwości i impulsach, które mogą wystąpić, gdy odbiorniki o dużej mocy są podłączone do sieci lub gdy uderza piorun. Różne stopnie ochrony wbudowane w przedłużacze mieszkaniowe (https://eldor24.pl/przedluzacze-mieszkaniowe/) zapobiegają uszkodzeniu lub „zamrożeniu” elektroniki.
Wszystkie ochronniki przeciwprzepięciowe i niektóre modele listew zasilających są dostępne ze wbudowaną funkcją ochrony przed przeciążeniem. Pozwalają na odłączenie maksymalnego obciążenia urządzenia w odpowiednim czasie, aby zapobiec zwarciom, przegrzaniu przewodu, instalacji elektrycznej, wybijaniu wtyczek.
Kolejnym ważnym warunkiem bezpieczeństwa jest uziemienie przedłużacza. Jest to wymóg przy długotrwałym podłączaniu urządzeń o dużej mocy. Uziemienie pomoże zapobiec porażeniu prądem elektrycznym przez wadliwie działające urządzenie, jak również zmniejszy stopień zakłóceń w pracy urządzeń. Ale przedłużacz nie będzie pełnił funkcji uziemionego gniazdka.
Obciążenie urządzenia
Każdy przedłużacz mieszkaniowy ma określoną moc, którą może obsłużyć. Zazwyczaj urządzenia są wykonane dla 3500 watów, 1300 watów, 2200 watów. Jest to zaznaczone na odwrocie lub etykiecie.
Urządzenia o większej mocy są wykorzystywane do podłączania dużych urządzeń. Elektronika jest podłączona przez filtry sieciowe o mocy 2200 W. Urządzenia małej mocy i oświetleniowe potrzebują tylko 1300 W.
Dobór przedłużacza o odpowiednich parametrach to połowa sukcesu. Należy również prawidłowo go obsługiwać. Oznacza to, że nie należy przekraczać całkowitej mocy urządzenia oraz zapewnić odpowiednią wentylację. Nie należy używać listwy zasilającej na maksymalnych obrotach przez cały czas — w tym trybie nie będzie działać przez długi czas.