Świetlówki, zwane też jarzeniówkami, są bardzo popularnym rodzajem oświetlenia. Ze względu na energooszczędność często stosowane są w mieszkaniach, domach i w większych lub mniejszych pomieszczeniach pracowniczych. Oprócz mniejszego zużycia energii gwarantują też dłuższy czas pracy i wytwarzają mniej ciepła. A na czym polega niezwykłość tego typu lamp? Otóż budowa jarzeniówki jest bardziej złożona niż zwykłej żarówki. W skład systemu, oprócz lampy, wchodzi układ stabilizacyjno-zapłonowy, którego podstawą jest starter z wbudowanym kondensatorem. Startery do świetlówek, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie zainicjowanie zapłonu.
Startery – neonowy błysk
Nierzadko spotkać można również nazwę zapłonnik, która może być stosowana zamiennie do słowa starter. Jego praca przy włączaniu świetlówki to czas około jednej sekundy – w tym momencie zawarty w nim gaz szlachetny (najczęściej neon) rozgrzewa styk z bimetalu, powodując jego zwarcie, później krótki przepływ prądu, a następnie, po ostygnięciu, rozwarcie przewodu. Mała neonówka rozpoczyna pracę lampy jarzeniowej, a w jej trakcie jedynie kontroluje przepływ prądu i w razie jego zaniku ponownie inicjuje zapłon.
Wymiana
Gdy działająca dotąd świetlówka przestaje świecić lub żarzy się tylko z jednego końca, warto przed zakupem całego systemu sprawdzić, czy czasem nie został uszkodzony właśnie starter. Jest to niedrogi i łatwo dostępny element, a ze względu na swą funkcję narażony na intensywną eksploatację. Przy zakupie nowego zapłonnika niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniej mocy, by dostosować go do wymogów lampy.