Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na swoich posesjach. Fotowoltaika jest obecnie najprężniej rozwijającą się alternatywną metodą pozyskiwania energii elektrycznej. Decydując się na takie rozwiązanie warto wcześniej zapoznać się z niezbędnymi formalnościami po to, aby proces montażu paneli fotowoltaicznych przebiegł szybko i sprawnie.
Panele fotowoltaiczne – podstawowe informacje
Na panele służące do pozyskiwania energii z promieni słonecznych składa się system pojedynczych ogniw połączonych ze sobą w sieć. Pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z wafli krystalicznych. Jest to materiał umożliwiający pozyskanie energii o mocy do około 6,5 W z pojedynczego ogniwa (oczywiście przy sprzyjających warunkach atmosferycznych). Montaż paneli fotowoltaicznych możliwy jest jedynie na solidnym podłożu – cała konstrukcja musi być odpowiednio zabezpieczona. Panele zamontować można na przykład na dachu lub na twardym, dobrze odwodnionym gruncie.
Niezbędne formalności
Aby móc zamontować alternatywne źródło energii jakim są panele fotowoltaiczne trzeba dopełnić niezbędnych formalności. Przede wszystkim należy udokumentować prawo własności gruntu, na którym ma powstać instalacja. Przy instalacjach fotowoltaicznych o dużej mocy (powyżej 40 kWp) niezbędne jest uzyskanie specjalnego pozwolenia na budowę.
Finansowanie instalacji fotowoltaicznej
Koszty instalacji alternatywnych źródeł pozyskiwania energii to wciąż duży wydatek w naszym kraju ze względu na niską popularność rozwiązań tego typu. Jednak część gmin wiejskich, zwłaszcza te aspirujące do miana gmin ekologicznych, dofinansowuje montaż paneli słonecznych. Warto dowiedzieć się w lokalnym urzędzie gminy czy istnieje możliwość uzyskania specjalnego grantu na montaż paneli. O dofinansowanie można także starać się w instytucjach rozdysponowujących środki unijne przeznaczone na ochronę środowiska i inwestycje w nowoczesne technologie. Niektóre firmy zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych oferują pomoc w uzyskaniu dofinansowania do ich montażu.
Dokumenty niezbędne do wyceny inwestycji
Aby możliwe było stworzenie dokładnego kosztorysu inwestycji należy przedstawić komplet dokumentów. Powinien się w nich znaleźć między innymi adres posesji, na której mają być zamontowane panele, szczegółowy rzut dachu lub innej przestrzeni przeznaczonej pod montaż, a także informacja na temat aktualnej mocy przyłącza energetycznego doprowadzonego do budynku. Sam montaż paneli słonecznych w przypadku gospodarstwa domowego o niewielkim zapotrzebowaniu to kwestia dwóch – trzech dni roboczych.
Pomoc uzyskać możemy również pod tym linkiem:
www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika