Słońce dostarcza do Ziemi ogromną ilość energii i to zupełnie za darmo. Warto więc ją wykorzystać. W czasie zaledwie 4 minut słońce dostarcza energii, która jest wykorzystywana w ciągu pół roku. Prąd ze słońca można wykorzystywać z powodzeniem do celów ekonomicznych. Trzeba jednak posiadać baterie słoneczne.
Jak i gdzie montuje się baterie słoneczne?
Baterie słoneczne zawsze powinny być skierowane na południe. Wówczas ich skuteczność jest największa. W domach jednorodzinnych zwykle umieszcza się je na dachach – na pokryciu lub na specjalnych stojakach. Rzadziej baterie umieszcza się na ścianach. Małe baterie można zamontować nawet samodzielnie. Jednak w przypadku tych większych lepiej zdać się na fachowców. Ogniwa fotowoltaiczne coraz częściej są wykorzystywane w rolnictwie np. do zasilania suszarni itp.
Produkcja energii ze słońca
Prąd ze słońca, czyli energię elektryczną pozyskuje się na drodze konwersji promieniowania słonecznego na ciepło lub na energię elektryczną. W tym pierwszym przypadku wykorzystuje się absorbery pochłaniające duże ilości energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. W drugim przypadku wykorzystuje się już ogniwa słoneczne składające się na panele.
Oba urządzenia wykorzystują jednak to samo medium – promieniowanie słoneczne. Sprawność kolektorów kształtowana jest na poziomie 80%, podczas gdy ogniwa wykazują sprawność na poziomie maksymalnie 16%. Często instalacje solarne łączone są w układy dualne, w których darmowa energia z odnawialnych źródeł energii wspomaga konwencjonalne źródła ciepła.
Ile to kosztuje?
Własna elektrownia na dachu to wciąż spora inwestycja, ale z roku na rok ceny ogniw fotowoltaicznych spadają. Obecnie w sprzedaży są dostępne moduły monokrystaliczne, polikrystaliczne czy cienkowarstwowe. Na całościowy koszt składa się kilka elementów. Oprócz samych paneli trzeba doliczyć koszt instalacji stałoprądowej, a także prac ziemnych i projektowo-instalacyjnych. Na działanie instalacji udzielana jest na ogół gwarancja w wysokości 25 lat.