Jednym z najbardziej efektywnych źródeł energii odnawialnej – przynajmniej w przypadku instalacji przydomowych – jest mała elektrownia wiatrowa. Jest to sposób na uzyskanie tańszej energii, która pokryje pewien procent zapotrzebowania na prąd dla domu.
Wydajność w domowych warunkach
Oczywiście najbardziej wydajne są olbrzymie turbiny wiatrowe, z wirnikami o średnicy kilkunastu metrów. Takie właśnie wykorzystuje się na tzw. farmach wiatrowych, gdzie produkują bardzo dużo energii. Jednak w przydomowych warunkach takie wiatraki są raczej nierealne, ponieważ koszt instalacji idzie w setki tysięcy złotych. Na dodatek przepisy mówią, że muszą one być oddalone od siedzib ludzkich, co dodatkowo komplikuje sprawę. W przypadku elektrowni przydomowych wykorzystuje się o wiele mniejsze turbiny wiatrowe. Te, które produkują prąd dla domu mają więc zazwyczaj o wiele mniejszą wydajność. Niektóre instalacje amortyzują się dopiero po upływie kilkunastu lat od stworzenia instalacji. Jest jednak również inna możliwość, która sprawia, że instalowanie przydomowych elektrowni wiatrowych okazuje się opłacalne.
Dotacje na instalacje wiatrowe
Dzięki funduszom strukturalnym Unii Europejskiej możemy uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Dotacje na budowę przydomowych elektrowni wiatrowych przyznawane są w konkretnych terminach, dlatego warto zapoznać się z terminami, które obowiązują na naszym terenie. Przyznawaniem dotacji zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z dotacji można dokonać częściowej spłaty kredytu, zaciągniętego na poczet budowy elektrowni i instalacji elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że aby uzyskać dotacje z Funduszu musimy spełnić szereg wymogów formalnych, które zmieniają się wraz ze zmianą przepisów dotyczących wymagań stawianych takim elektrowniom.
Żeby przystąpić do budowy przydomowej elektrowni wiatrowej musimy dysponować odpowiednią działką i uzyskać pozwolenie na budowę. Dopiero wówczas możemy wystąpić o kredyt i dotację na jego spłatę.