Światło – czym jest
Z lekcji fizyki pamiętamy, że światło to widzialna część promieniowania elektromagnetycznego odbierana przez siatkówkę oka.
Światło w zależności od tzw. temperatury barowej może mieć różną barwę, zaś temperatura barowa pokazuje na ile światło sztuczne jest zbliżone do barwy słońca.
Barwa światła a samopoczucie
Światło ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, kondycję psychofizyczną, nastrój. Jest źródłem energii, stanowi życiodajną siłę – wpływa na wydajność pracy, motywację i mobilizację do działań.
Nie jest oczywiście tajemnicą, że najzdrowsze dla organizmów jest światło słoneczne. W okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z niedoborem światła naturalnego następuje istotne obniżenie nastroju u wielu osób. Wielu ludzi boryka się z chandrą czy depresją, która stanowi już problem cywilizacyjny, dlatego wciąż trwają próby stworzenia produktu idealnego, czyli o barwie światła podobnej do światła słonecznego.
Barwa światła w domu
W mieszkaniach stosuje się następujące typy oświetlenia:
- ogólne (lampa wisząca, halogeny itp.)
- miejscowe (lampa podłogowa, stołowa, stojąca)
- dekoracyjne (np. lampka nocna)
Na szczególną uwagę zasługuje oświetlenie dekoracyjne, czyli np. lampki nocne, które nie tylko zapewniają niepowtarzalny klimat, ale pełnią też ważną funkcję użytkową.
Należy pamiętać, że w domu, a zwłaszcza w sypialni powinno dominować światło ciepłe, które jak udowodniono działa kojąco na nasz organizm i poprawia nastrój. Warto udekorować dom lampkami nocnymi, wyposażonymi w żarówki emitujące korzystne dla nas światło.