Trudno dostępna stacja ładowania samochodów elektrycznych, wysoki koszt zakupu i długi czas ładowania baterii, czyli o wadach pojazdów zasilanych prądem

Coraz więcej osób zastawia się nad zakupem samochodu elektrycznego, który za granicą cieszy się już ogromną popularnością. W Polsce na szczęście cały czas rośnie liczba stacji ładowania pojazdów zasilanych prądem, a ceny tego typu samochodów stają się coraz przystępniejsze. Jakie są zatem zalety i wady pojazdów wyposażonych w baterie?

Co przemawia na korzyść samochodów elektrycznych?

Posiadanie auta elektrycznego wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla jego właściciela, jak również dla środowiska. Do zalet pojazdu zasilanego prądem można zaliczyć niski koszt eksploatacji, brak emisji dwutlenku węgla, cicha praca silnika, możliwość darmowego ładowania w wybranych punktach czy też energią słoneczną, łatwe sterowanie pojazdem, ryzyko wystąpienia awarii ograniczone do minimum i większe bezpieczeństwo w razie wypadku.

Czy auto elektryczne, to same zalety?

Z całą pewnością posiadanie samochodu elektrycznego związany jest z wieloma korzyściami, ale sam jego zakup wiąże się z niemałymi kosztami, które potrafią mocno nadwyrężyć budżet. Wysoka cena auta zasilanego prądem sprawia, że nadal są one stosunkowo rzadko spotykane na polskich ulicach. Przeciętny Kowalski najczęściej może tylko pomarzyć sobie o wejściu w posiadanie takiego nowoczesnego auta. Trzeba też liczyć się z tym, że punkty ładowania samochodów elektrycznych nadal nie są powszechnie dostępne, a zasięg na jednym ładowaniu jest stosunkowo mały. Na w pełni naładowanym akumulatorze można zwykle przejechać maksymalnie od stu do dwustu kilometrów. W przypadku dłuższej trasy i mocno ograniczonej ilości punktów, stacja ładowania samochodów elektrycznych może być nielada problemem. Nie ma po prostu wystarczającej ilości miejsc, gdzie można taki samochodów naładować. Oczywiście można wówczas zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, wyłączając klimatyzację czy też inne dodatkowe urządzenia. Niestety wiąże się to ze zmniejszeniem komfortu jazdy dla kierowcy i pasażerów. Oprócz zakupu auta trzeba liczyć się także z dodatkowym kosztami w postaci konieczności zamontowania specjalnych urządzeń do ładowania auta w domu czy też dokupienia kabli umożliwiających naładowanie baterii za pomocą domowego gniazdka. Wbrew pozorom koszty te nie są małe i mogą wynosić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Chociaż auto zasilane prądem jest znacznie mniej awaryjne, to jednak nie ma serwisów, co jest sporą wadą.